Romanian Military History Forum - Part of Romanian Army in the Second World War Website



  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Vanatorul de care R-35
dragos
Posted: May 16, 2006 05:22 pm
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2397
Member No.: 2
Joined: February 11, 2003



I have received an email from Milan Mynář, containing pictures of the model and a document.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

PMUsers WebsiteYahoo
Top
dragos
Posted: May 16, 2006 05:25 pm
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2397
Member No.: 2
Joined: February 11, 2003



user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
PMUsers WebsiteYahoo
Top
dragos
Posted: May 16, 2006 05:26 pm
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 2397
Member No.: 2
Joined: February 11, 2003



QUOTE

Vânatorul  de Care R-35/45 transformat  ( přepsaný)

  Pod tímto názvem s skrývá rumunská modifikace původně francouzského tanku  Renault R-35 . Stejně jako Francouzi i Rumuni poznali,že původní výzbroj vozidla kanón Puteaux  ráže 37 mm je pro protitankový boj nedostačující. Rozhodli se jej nahradit jinou zbraní, vybrali si sovětský kanón ráže 45 mm . Kterého měli k dispozici dostatečné množství z poškozených tanků T-26 a BT .
  Zástavbou této zbraně se sice zvedla bojová hodnota vozidla , muselo se však obejít bez sekundární výzbroje . Kulomet nebylo možné do poměrně malé věže umístit.  Samotná zástavba jiného kanónu také nebyla bez problémů.
  Celkem bylo takto upraveno 30 kusů , z nichž některé se dostaly s rumunskou armádou na naše území.

Proč zrovna tohle vozidlo.

  Ke stavbě ,či spíše k přestavbě jsem měl několik důvodů, jednalo se o zajímavé vozidlo .  Jeho model se pokusil postavit můj známý Ondra Kubeš , což bylo inspirací i pro mě.

Podklady.
  Zde začnou první problémy , měl jsem k dispozici výkres v publikaci Obrněná Technika . díl  6. , několik nejasných fotek z internetu a fotky Ondrova modelu. Velkou pomocí byly fotky otištěné v HPM koncem minulého a začátkem letošního roku. Z nich bylo možné jakž takž vyčíst jak vypadal štít kanónu. Další velice dobré fotky mi poskytl pan Miloš Ludvík. S tímto už bylo možné se pustit do přestavby.

Model.

  Máme na výběr letitý model ob firmy Heller nebo totéž v krabičce polské firmy SK Model. Zvolil jsem Hellera byl k mání za přijatelnou cenu a navíc ve stavebnici jsou řetízky které model oživí.
  Výlisky jsou vzhledem ke svému stáří docela čisté sem tam nějaký ten otřep nějaké stopy po vyhazovačích , nebudu popisovat jak tyto  problémy řešit.


Samotná stavba

Začal jsem lepením vany , zde narazíme na první větší zádrhel . Dno vany, bočnice a zadní díl lícují bez problémů , při pokusu o přilepení přední části vznikne schod asi 1 mm. Nevěřím ,že by něco podobného bylo i na skutečném stroji , musel jsem žiletkovou pikou rozříznout asi 5 mm spoje mezi bočnicemi a spodkem vany a následně pomocí vteřiňáku slícovat předek korby se spodkem vany .( vložit obr 1+2) 
Kompletace zbytku korby proběhla již bez problémů.

Věž

Zde si nejvíce zapracujeme, budeme muset vyrobit nový kanón a jeho štít. Beze změny použijeme díly: 88,89,91,97,98,102 a 103 . Kanón musíme zhotovit nový,můžeme podle mě použít hlaveň protitankového kanónu
ráže 45 mm jehož model vyrábí firma ICM ,vycházet musíme z fotografií. Já jsem šel trochu jinou cestou . Jako základ jsem použil z původní stavebnice díly: 99,100 a 105  , mající představovat kanón SA-38. K těmto dílům jsem napasoval duralovou hlaveň pro T-26 .  Rozměry celého kompletu jsem určoval tak ,že jsem  natočil věž s kanónem do polohy stejné jako na fotce a odhadoval délku. (vložit obr 3)  tímto jsem došel km následujícím rozměrům.  Kanon po úpravě má délku 56mm z toho na hlaveň připadá 37mm a zbylých 19 mm na díl ze stavebnice.  K tomu jsem došel výše popsanou metodou  pokus omyl. ( vložit obr 4)

Štít kanónu
Základem těchto úprav je plastiková destička o rozměrech 16x12 mm a o síle 3,5 mm , k ní jsou přilepeny další destičky o 12x4 mm a vybroušeny do tvaru jakýchsi uší.K těmto rozměrům jsem došel porovnáváním fotek s díly ze stavebnice. Kryt brzdovratu je z destičky 6x5 mm o síle 2 mm.
Vše vybroušeno  dle fotografií (vložit obr 5+6). Zbývá ještě přetmelit přechody mezi štítem a brzdovratem , neboť na fotkách vypadají jako oblé a hladké. Pokusím se o to tmelem který  následně rozetřu  tyčinkou na čištění uší namočenou v debonderu. Po přetření barvou to vypadá takhle (vložit obr 7+8) . Obrázek kanónu i se štítem ,neprováděl jsem žádné korekce rozměrů proti obr 4. (vložit obr 9).
Tímto je za mnou nejobtížnější část přestavby.  Dále není třeba nic předělávat oproti původnímu modelu.

Kompletace podvozku je docela bez problémů pokud si pohlídáme geometrii. Na korbě jsem se pomocí surfaceru pokusil napodobit strukturu litého pancíře. (vložit obr 10+11).



Pásy
  Použil jsem gumové pásy ze stavebnice ,které nejsou nejlepší ,jsou tvrdé a po nasazení na podvozek mohou pokroutit usazení napínacího a hnacího kola. Je dobré zafixovat pásy na vodících kladkách pomocí prstolepu vložit obr 12 . Vůbec nejlepší by bylo použití odlévaných pásů od firmy Friumodel . Případně plastové článkové pokud je pro tento typ někdo vyrábí.

Kamufláž a označení.
Podle nejnovějších výzkumů jejichž výsledky jsou publikovány v dostupné modelářské literatuře, byla technika rumunské armády kamuflována zelenou barvou.  Použil jsem  Agamu  N 18 M světlá zelená RLM 63 .  Jestli to tak je správně nevím , ale dohadovat se o odstínu  60 let po válce , jestli chcete můžeme. Označení jednotek které bojovaly na našem území  tvořila pěticípá hvězda v bílém kruhu. Dříve se uvádělo , že hvězda byla červená , dnes se tvrdí ,že byla v barvě původního nátěru ,tudíž zelená. Budiž , jako základ jsem použil obtisk z nějakého japonského letadla , bílý kruh . Hvězdu jsem vyrobil podobným způsobem jakým jsme v 80. letech dělali z červených bílé , tj. přebarvil z bílé na zelenou.(vložit obr 13)
Celý obtisk jsem následně zafixoval matným lakem . Poslední úpravou bylo napodobení opotřebení ,použity vodové barvy a patinátory Agama . Předpokládám ,že vozidla nesla stopy používání.

Doplňky
Nepoužil jsem žádné doplňkové sady od renomovaných výrobců vše jsem vyrobil sám. Úchyty na nářadí se mi zdály nemodelové proto pokus o jejich napodobení z kondenzátorového plechu a měděného drátu. (obr 14+15).
Vlečné lano rovněž samovýroba ,spletené z několika měděných drátků.(obr16) Řetízky přiložené ke stavebnici byly nahrazeny jinými
koupenými na burze. Maskovací síť ,kousek obvazu nabarveného na zeleno. Určitě by se dalo ve výrobě doplňků  pokračovat do nekonečna , ale měl jsem toho akorát dost.(obr 17-19)

Konec.
Přestavba se mi nezdála příliš náročná až na bádání okolo štítu a kanónu ,ale o tom to je. Domnívám se ,že vznikl přibližný model zajímavého vozidla které se účastnilo osvobozování naší země.

Zvláštní poděkování patří panu Miloši Ludvíkovi za poskytnutí fotografií stroje odstaveného ve Znojmě.


PMUsers WebsiteYahoo
Top
Cantacuzino
Posted: May 16, 2006 08:12 pm
Quote Post


Host
Group Icon

Group: Hosts
Posts: 2328
Member No.: 144
Joined: November 17, 2003



QUOTE
I have received an email from Milan Mynář, containing pictures of the model and a document.


Congrats. to Milan for this super scale model of rom. R-35 Vanatorul de care.

This post has been edited by Cantacuzino on May 16, 2006 08:13 pm
PM
Top
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 






[ Script Execution time: 0.0359 ]   [ 14 queries used ]   [ GZIP Enabled ]