Romanian Military History Forum - Part of Romanian Army in the Second World War Website



  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PILOT DE VANATOARE WW2 AS ALA AVIATIEI ROMANE, HAPAIANU GHE. aviator militar erou de el
ERIKA
Posted: February 17, 2012 09:30 pm
Quote Post


Soldat
*

Group: Members
Posts: 1
Member No.: 3263
Joined: February 17, 2012



Buna seara, sunt cadru MAI-Comisar sef de polite, studii postuniv., translator si operativ antidrog, cu Colegiul de Stat Major la Bramhill, Marea Britanie, rez., sunt din Bucuresti, am avut onoarea si emotia nemaipomenita, sa il vad printre eroii aviatori din WW2, pe fratele bunicii mele, nepoata aviatorului adj. HAPAIANU GHEORGHE, am scrisoare originala de la sotia sa, Escadrila 43 Corp Aviatie Roma, care a luptat alaturi de germani, am fotografii cu decoratia acordata CRUCEA DE FIER CLASA A II-a, cu avionul Messerschmidt M 109 G, cu parasuta, cu sotia, etc. Sunt extrem de multumita de faptul ca ne mandrim cu un pilot militar exceptional, poate de aici am si eu pasiunea si panoplie de machete de arme din toata lumea, dar si pentru pilotaj pe avion Zlin, tatal meu si bunicul meu au fost colonei, primul la M.sT.m. - M.Ap.N., all doilea, bunicul, a fost ranit si prizonier la rusi. Familia mea s-a refugiat de doua ori, pierzand totul, o data din Basarabia si a doua oara din Ardeal, bunicul a fost trimis pana in muntii Tatra, cand s-a facut schimb de prizonieri; doresc, sa aflu mai multe despre cei care stiu valoarea aviatorilor romani, foare buni piloti de vanatoare, asemenea unchiului meu, HAPAIANU GHEORGHE, despre cei care au scris despre dansul in cartea "Inimi cat sa cuprinda cerul patriei", doresc mult schimb de opinii; mama mea era copilin clasa I-a cand s-a dus cu bunica si sotia lui Gheorghita sa ia sicriul cu ramasitele pamantesti ale unchiului meu, la Turnu Severin, fiind apoi inmormantat la Tecuci (a cazut in Yugoslavia, 15 iulie 1944); vreau sa mentin legatura cu toti cei care sunt veterani aviatori, poate care l-au cunoscut pe GHE.H., cu toti care imi pot completa datele despre minunatul meu unchi erou aviator. Bine ca nu ne uitam zburatorii cerului albastru al patriei. Cu stima deosebita, DOINA GABRIELA BANAURS,nepoata lui Ghe. Hapaianu.
PMEmail Poster
Top
Cantacuzino
Posted: February 18, 2012 02:39 am
Quote Post


Host
Group Icon

Group: Hosts
Posts: 2328
Member No.: 144
Joined: November 17, 2003



Hello Erika,
I have sent a PM regarding Av Hapaianu more info. wink.gif

PM
Top
Dénes
Posted: February 18, 2012 06:58 am
Quote Post


Admin
Group Icon

Group: Admin
Posts: 4368
Member No.: 4
Joined: June 17, 2003



This is what I have on the death of Adj. maj . av. Hapaianu:

Date Type Nr. Unit Crew Place Cause Notes
44. jul. 15. Bf 109G-2+ Nr. 242 Gr. 7 van. adj. maj. Gh. Hapaianu+ Medvedjia, Serbia (zona Turnu-Severin) doborit in lupta, pilot mort (44-July-16 carnet Rosariu). Motor DB 605A, 36330

Gen. Dénes

This post has been edited by Dénes on February 18, 2012 06:59 am
PMEmail PosterUsers Website
Top
C-2
Posted: February 18, 2012 08:34 am
Quote Post


General Medic
Group Icon

Group: Hosts
Posts: 2453
Member No.: 19
Joined: June 23, 2003



A first heard about Hapaianu from his camarad Ioan Marinciu.
LIke Denes wrote,he participate in a dog fight over Serbia and was killed then.
Try to read the interv. with Mr MArinciu.
http://www.worldwar2.ro/arr/?article=438

This post has been edited by C-2 on February 18, 2012 08:36 am
PMUsers Website
Top
Petre
Posted: February 18, 2012 09:20 am
Quote Post


Locotenent colonel
*

Group: Members
Posts: 894
Member No.: 2434
Joined: March 24, 2009



PMEmail Poster
Top
Ferdinand
Posted: February 21, 2012 02:12 pm
Quote Post


Maior
*

Group: Members
Posts: 721
Member No.: 1486
Joined: June 28, 2007



Se poate sa vedem si noi din fotografiile unchiului dvs?



Can we see photos from your uncle collection?



Thanks!
PMEmail PosterUsers WebsiteYahooMSN
Top
0 User(s) are reading this topic (0 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 






[ Script Execution time: 0.0289 ]   [ 15 queries used ]   [ GZIP Enabled ]