WorldWar2.ro
Romanian Armed Forces
in the Second World War
Home + Organization + OoB + Aeronautics + Weapons + Decorations
Military Operations + Generals + Memoirs, Journals + Media + WW1 + Forum
Romana English
Romanian officers decorated with "Mihai Viteazul" Order 3rd class (in alphabetical order)
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ţ
U
V
W
Z
A
Locotenent Ababei A. Mihail - din Regimentul 1 vānători gardă nr. 2 "Regina Elisabeta a Greciei":
DR 2886/17.10.1941 - cl. III

Maior Adam G. Octavian - Şef de stat-major la Brigada 5 cavalerie:
DR 445/12.12.1942 - cl.III

Căpitan Adamiade Vladimir - din Regimentul 36 infanterie “Vasile Lupu":
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Maior Afrim G. I. Gheorghe - din Regimentul I "Mehedinţi" nr. 17 "Ştirbei Vodă":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Afronie M. Ionel - din Batalionul 7 vānători de munte:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III

Sublocotenent Albeanu Gh. Ioan - din Regimentul 4 roşiori "Regina Maria":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Maior Albu M. Emil - din Regimentul 3 călăraşi purtat:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent Aldea C. Nicolae - din Regimentul 35 artilerie:
DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent (r) Aldica Gheorghe - din Batalionul 1 vānători de munte "Regele Carol al II-lea":
DR 353/15.02.1943 - cl. III

Căpitan Alessiu St. Nicolae - din Divizionul 2 tunuri munte:
DR 3035/6.10: 1942 - cl. III

Sublocotenent (r) Alexandrescu Constantin - din Batalionul 8 vānători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Alexandrescu M. Laurenţiu - din Regimentul 2 dorobanţi "Vālcea":
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Alexandru Gh. Ioan - comandantul Regimentului VI "Tecuci" nr. 24:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Alexandru F. Ioan - din Regimentul II "Romanaţi" Nr. 19:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Alexandru I. Ioan - din Regimentul 90 infanterie:
DR 807/23.03.1945 - cl. III cu spade

Locotenent aviator Alexiu Florian - din Flotila 2 vānătoare a Grupării Aeriene de Luptă:
DR 517/9.03:1944 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent Alexiu Mircea - din Regimentul 10 roşiori purtat:
DR 353/15.02.1943 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Ambroasă I. Ioan - din Regimentul 16 dorobanţi "Baia-Mareşal Iosif Pilsudski":
DR 40/7.01.1942 - cl. III

Sublocotenent Andone Ernest - din Batalionul 19 vānători de munte:
DR 353/15.02:1943 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Andreescu C. Ioan - din Batalionul 10 vānători de munte:
DR 445/12.03.1942 - cl. III

Locotenent (r) Andrei Gh. Arghir - din Regimentul 36 infanterie "Vasile Lupu":
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Maior Andrei I. Mircea-Horia - din Regimentul 9 roşiori "Regina Elena":
DR 299/ 14.02.1944 - cl. III (proprio motu)

Căpitan Andrei V. Grigore - din Regimentul 35 infanterie "Matei Basarab":
DR 40/ 17.01.1942 - cl. III

Locotenent aviator Andrei T. Tudor - din Grupul 3 bombardament:
DR 517/9.03.1944 - cl. III

Locotenent Andreiaşi C. Ştefan - din Regimentul 2 infanterie voluntari (Divizia "Tudor Vladimirescu Debreţin"):
DR 3232/11.11.1946 - cl. III cu spade

Colonel adjutant Andronescu R. Mihail - şef de stat-major la Corpul 2 armată:
DR 2505/13.09.1943 - cl. III

Sublocotenent (r) Andronic L. Dionisie Nicolae - din Regimentul 24 artilerie:
DR 3063/7.11.1941 - cl. III

Locotenent (r) Angelescu Nicolae - din Regimentul 2 roşiori "Prunaru":
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Anghel A. Vasile - din Batalionul 4 vānători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Colonel Anghelescu A. Gheorghe - comandantul Regimentului 1 dorobanţi "Dolj":
DR 517/9.03.1944 - cl. III

Locotenent Anghelescu A. Marcel - din Divizionul 2 tunuri munte:
DR 3035/6.10.1942 - cl. III

Căpitan Anghelescu I. Gheorghe - din Regimentul 2 grăniceri:
DR 2886/17.10.1941. - cl. III

Căpitan Anghelescu Leon - din ?
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

Locotenent Anghelescu N. Alex-Nicolae - din Divizionul 57 artilerie grea moto:
DR 3035/6.10.1942 - cl. III

Căpitan Anghelina I. Petre - din Regimentul 18 artilerie:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Anineanu I. Radu-Vifor - din Regimentul 10 roşiori purtat:
DR 399/18.02.1943 - cl. III (proprio motu)

Locotenent Anton I. Ioan - din Regimentul 1 infanterie voluntari (Divizia "Tudor Vladimirescu – Debreţin")
DR 1626/6.08.1947 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent Anton Mihai - comandantul Grupului 3 cercetare din Divizia 3 infanterie:
DR ?/? - cl. III cu spade

General de brigadă Antonescu P. Ilie - comandantul Diviziei 9 cavalerie:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Antonescu D. Nicolae - din Regimentul 5 grăniceri:
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)
(Prin rezoluţia ministerială de pe referatul nr. 48 321 din 22 iulie 1943 s-a cerut anularea brevetului de mai sus, ofiţerul fiind propus din greşeală pentru acordarea ordinului "Mihai Viteazul" de către comanda Regimentului 5 grăniceri.)
Brevetul a fost anulat prin DR 2889/1943.

Căpitan Antonescu Al. Vasile - din comandamentul Armatei 4:
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Antonie L. Ioan - din Divizionul 3 tunuri munte:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III

Căpitan Antoniu A. Alexandru-Viorel - din Regimentul 1 artilerie grea moto:
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Apostolescu M. Ioan - din Escadronul 2 vānători călări:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

General de brigadă Arbore P. Ioan - Şeful statului major al Armatei 3:
DR 1647/16.06.1943 - cl. III

Căpitan Ardeleanu N. Dumitru - din Regimentul VI "Tecuci" nr. 24:
DR 445/12.02:1942 - cl. III

Colonel Ardeleanu Radu - comandantul Regimentului 33 dorobanţi "Tulcea":
DR 1292/12.07.1944 - cl. III

Căpitan Arghir C. Nicolae - din Batalionul 5 vānători de munte "Avram Iancu":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Arhip Liviu - din Batalionul 2 vānători de munte:
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent (r) Arion I. Vasile - din Regimentul 12 dorobanţi "Cantemir":
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Armeancea I. Octav - din Batalionul 994 independent:
DR 517/9.03.1944 - cl. III

Căpitan medic Arsenescu I. Gheorghe - din Regimeritul 1l dorobanţi "Siret":
DR 3233/1l .l1.1946 - cl. III cu spade

Căpitan Arsenescu I. Nicolae - din comandamentul Diviziei 13 infanterie:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III

Căpitan Asandei I. Stroe - din Regimentul 94 infanterie:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

General de divizie Atanasiu Vasile - comandantul Corpului 3 armată:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III
DR 2456/4.08.1945 - cl.. III cu spade (īn grad de general de armată şi comandant al Armatei I)

Maior Atomei S. Gheorghe - din Regimentul 1 artilerie voluntari (Divizia "Tudor Vladimirescu - Debreţin"):
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Sublocotenent Avram I. Mihai - din Regimentul 2 dorobanţi "Vālcea":
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Avram Gr. Vasile - din Regimentul 82 infanterie:
DR 656/12.03.1943 - cl. III (post-mortem)

Maior Avram Zenovie - şeful statului-major al Diviziei 11 infanterie:
DR 1493/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Avramescu E. Eugeniu - din Regimentul 5 grăniceri:
Decizie Ministerială 2033/16.02.1942 - cl. III

Maior Averescu Mihail - din ?
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

 Top
User Comments Add Comment
There are no comments for this article