WorldWar2.ro
Romanian Armed Forces
in the Second World War
Home + Organization + OoB + Aeronautics + Weapons + Decorations
Military Operations + Generals + Memoirs, Journals + Media + WW1 + Forum
Romana English
Romanian officers decorated with "Mihai Viteazul" Order 3rd class (in alphabetical order)
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ţ
U
V
W
Z
B

Căpitan Babeu Gârbu Ioan - din Regimentul 96 infanterie:
DR 1208/12.04 1945 - cl. III cu spade

Locotenent Bacalu I. Zaharia - din Regimentul 38 infanterie "Neagoe Basarab":
DR 3267/20.12.1943 - cl. III

Locotenent Baicu Gh. Gavril - din Regimentul 27 dorobanţi "Bacău :
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Maior Baicu D. Teodor - din Regimentul 13 călăraşi:
DR 399/18.02.1943 - cI. III (post-mortem; proprio motu)

Colonel Balaban S. Aureliu - comandantul Regimentului 5 călăraşi:
DR 284/2.02:1943 - cl. III

Căpitan Balint E. Eugen - din Batalionul 9 vânători de munte:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent Balomir Antoniu - din Batalionul 9 vânători de munte:
DR 445/12:02.1942 - cI. III (post-mortem)

Căpitan Balteanu Grigore - din Regimentul 21 artilerie:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Baluş A. Constantin - din Regimentul 1 dorobanţi "Dolj":
DR 353/15.02.1943 - cl. III (rănit, decedează ulterior)

Sublocotenent Barais M. Paul - din Regimentul 18 dorobanţi "Gorj":
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent (r) Barbonie Constantin - din Regimentul 96 infanterie:
DR 1492/4.05.1945 - cI. III cu spade

Căpitan Barbu I. Gheorghe - din Regimentul 30 dorobanţi "Muscel":
DR 809/23.03.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Colonel Bardan Ştefan - comandantul Regimentului 11 dorobanţi "Siret":
DR 2886/17.10.1941 - cl. III

Sublocotenent Bartholomei F. Victor - din Regimentul VI "Tecuci" nr 24:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Basocescu S. Paul - din Regimentul 82 infanterie:
DR 656/12.03.1943 - cl. III

Căpitan Bataliuc A. Teodor - din Batalionul 19 vânători de munte:
DR 3266/20.12.1943 - cI. III

Locotenent Băcescu I. Virgiliu - comandantul Bateriei 192 antiaeriană din Regimentul 7 artilerie a.a.:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

General de brigadă Bădescu Constantin - comandantul Diviziei 11 infanterie:
DR 2467/4.08.1945 - cI. III cu spade

Sublocotenent Bădescu C. Gheorghe - din Grupul 11 cercetare al Diviziei 11 infanterie:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Bădescu D. Victor - comandantul Batalionului 15 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cI. III

Sublocotenent Bădulescu M. Mihail Gheorghe - din Regimentul 12 roşiori:
DR 40/7.01.1942 - cI. III

Sublocotenent Bădulescu I. Mircea - din Batalionul ? pionieri munte:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III

Locotenent aviator Bădulescu T. Mircea - comandantul Escadrilei 74 picaj din Grupul 8 asalt picaj:
DR 1494/4.05.1945 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Băjenaru I. Ioan - comandantul Batalionului 4 vânâtori de munte DR 445/12.02.1942 - cl. III

Sublocotenent (r) Bălan I. Dumitru - din Regimentul 38 infanterie "Neagoe Basarab":
DR 517/9.03.1944 - cl. III

Colonel Bălan Grigore - comandantul Grupului 5 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III
DR ?/? - cl. III cu spade (post-mortem; în grad de general de brigadă, comadant secund al Diviziei 2 munte)

Locotenent Bălaşa C. Alexandru - din Regimentul 94 infanterie:
DR 399/18.02.1943 - cl. III

Sublocotenent Bălăceanu P. Ioan - din Batalionul 16 vânători de munte:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Bălăcescu I. Radu - din Regimentul 9 roşiori "Regina Elena":
DR 445/12.02.1942 - cl. III DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem; în grad de căpitan în Comandamentul Trupelor Motomecanizate)

Sublocotenent (r) Bălănescu Gheorghe - din ?
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Bălăşescu I. Alexandru - comandantul Regimentului 2 roşiori "Prunaru":
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Căpitan Bălăuţă I. Victor - din Regimentul 25 artilerie:
DR 2040/16.07.1942 - cl. III

General de brigadă Băldescu Radu - comandantul Diviziei 18 infanterie:
DR 2549/1.09.1942 - cl. III

Căpitan Băltăreţu G. Gheorghe - din comandamentul Corpului 11 armată:
DR 445/ 12.02.1942 - cl. III

Locotenent (r) Băltăreţu I. Gheorghe - din Regimentul 93 infanterie:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Căpitan Bălteanu Grigore - din Regimentul 21 artilerie:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Băncioiu I. Nicolae - din Şcoala de subofiţeri de rezervă de infanterie nr. 3 Radna:
DR 3587/11.12.1946 - cl. III cu spade

Maior Bănulescu A. Mihail - din Regimentul 1 artilerie grănicerească:
DR 3035/6.10.1942 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Bărbat Gheorghe - din Batalionul 8 vânători de munte:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III (post-mortem)

Maior Bărbulescu St. Gheorghe - comandantul Batalionului 4 vânători de munte:
DR 3035/6.10.1942 - cl III

Căpitan Bărbulescu T. Valeriu - din Regimentul 95 infanterie:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Maior Bâgulescu P. Vasile - din Regimentul 33 dorobanţi "Tulcea":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Bârca V. Ioan - din Regimentul II "Romanaţi" nr. 19:
DR 3587/11.12.1946 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Bârlan I. Constantin - din ?
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Bârsan T. Mircea - din Batalionul 4 pionieri:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Locotenent Beldea Gr. Virgiliu - din Batalionul 24 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Sublocotenent (r) Berariu Dragoş George Ionel - din Divizionul 4 tunuri munte:
DR 40/7.01.1942 - cl. III

Locotenent Berceanu M. Constantin - din Regimentul 2 călăraşi "General David Praporgescu":
DR 2468/4.08.1945 cl. III cu spade

Sublocotenent Berentan Gh. Roman - din Regimentul 1 artilerie grănicerească:
DR 2046/6.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Beşchia I. Emil - din Regimentul 90 infanterie:
DR 1494/4.05.1945 cl. III cu spade

Căpitan Beu G. Emil - din Regimentul 96 infanterie:
DR 1205/12.04.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Bezman G. Virgiliu - din Regimentul 11 dorobanti "Siret":
DR 2886/17.10.1941 cl. III (post-mortem)

Căpitan Blebea Şt. Traian - din Regimentul 34 infanterie "Constanţa":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent Blezu I. Nicolae - din Batalionul 24 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Locotenent Bociar I. Serghi - din Regimentul 12 dorobanţi "Cantemir":
DR 445/12.02.1942 cl. III

Sublocotenent Boian I. Constantin - din Regimentul 96 infanterie:
DR 1205/12.04.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent aviator Boian Emil - din Grupul 5 bombardament:
DR 1492/4.05.1945 - cl: III cu spade (post-mortem)

Căpitan Boiangiu N. Nicolae - comandantul Batalionului 15 vânători de munte:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent (r) Boicu Gh. Gavril - din Regimentul 27 dorobanti "Bacău":
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Bolându I. Iosif - din Batalionul 3 vânători de munte:
DR 3035/6.10.1942 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Bold I. Stancu - din Batalionul 4 infanterie uşoară, Divizia 4 infanterie:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Sublocotenent (r) Boldea P. Rusalin Iosif - din Regimentul 3 roşiori:
DR 399/18.02.1943 - cl. III (proprio motu)

Sublocotenent Bonţilă I. Ioan - din Regimentul 2 infanterie fortificaţii:
DR 2040/ 16.07.1942 - cl. III

Căpitan Borcescu N. Alexandru - din Regimentul 63 artilerie:
DR 445/12.02.1942 - cl: III (post-mortem)

Locotenent-colonel Borislascky Gheorghe - comandantul Batalionului 5 vânători de munte "Avram Iancu":
DR 299/14.02.1944 - cl. III (proprio motu)

Locotenent (r) Botea G. Alexandru - din Regimentul 95 infanterie:
DR 807/23.03.1945 - cl: III cu spade

Colonel Botea Ioan - comandantul Regimentului 34 infanterie "Constanţa":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Botei Ion Eugen - din Regimentul 18 artilerie:
DR 2470/4.48.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Botel Ioan - din ?
DR 3587/11.12.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Botel Ion Eugen - din Regimentul 18 artilerie:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent-colonel Botez T. Constantin - comandantul Regimeatului 33 dorobanţi "Tulcea":
DR 3035/6.10.1942 - cl. III

Locotenent (r) Botezatu Ion - din Batalionul 14 mitraliere divizionar:
DR 353/15.02.1943 cl. III

Sublocotenent (r) Botocan Victor - din Batalionul 6 vânători de munte:
DR 399/18.02.1943 - cl. III (proprio motu)

Ldcotenent-colonel Brădăţeanu Emanoil - comandantul Batalionului 10 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Brădiceanu I. Victor - din Batalionul Grăniceri Asalt:
DR 2040/16.07.1942 - cl. III

Locotenent-colonel Brătăşescu Mircea - Şeful statului-major al Corpului de Munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Colonel Brătescu I. Constantin - comandantul Diviziei 1 cavalerie:
DR 283/12.02.1943 - cl. III

Locotenent Brătulescu D. Ioan - din Regimentul 18 artilerie:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Brânzan Dumitru - din Regimental 95 infanterie:
DR 517/9.03.1944 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Breharu Teodor - din Regimentul 91 infanterie:
DR 656/12.03.1943 - cl. III

Sublocotenent Breţcanu C. Constantin - din Regimentul 6 roşiori purtat:
DR 445/12.02.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Brezeanu I. Vasile - din Batalionul 16 vânători de munte:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Sublocotenent Brezoi Alexandru - din Regimentul 5 călăraşi:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Sublocotenent (r) Broască Ioan - din Regimentul 34 infanterie Constanţa:
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Brumă C. Eugeniu - din Regimentul 1 roşiori:
DR 40/17.01.1942 - cl. III

Locotenent-colonel Buceleanu P. Constantin - comandantul Regimentului de infanterie marină:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Bucşan Constantin - din Batalionul 19 vânători de munte:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Locotenent Budeanu I. Stoian - din Regimentul 1 infanterie voluntari (Divizia "Tudor Vladimirescu Debreţin"):
DR 3232/11.11.1946 - cl. III cu spade

Sublocotenent Budu Gh. Gheorghe - din Regimentul 1 care de luptă:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Căpitan Budurăscu V. Ioan - din Regimentul 10 roşiori purtat:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Buga Gh. Vladimir - din Regimentul II "Romanaţi" Nr. 19:
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Bugariu Valeriu - din Regimentul 2 roşiori "Prunaru":
DR 3230/11.11.1946 cl. III cu spade (post-mortem)

Maior Buhoreanu Eugen - comandantul Batalionului 2 vânători de munte:
DR 2505/13.09.1943 - cl. III

Căpitan Buhoreanu I. Pavel - din Batalionul 16 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Căpitan Burcu D. Dumitru - din Batalionul 3 vânători de munte "General de divizie principe Friederich de Hohenzollern":
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Locotenent Bunescu Gheorghe - din Batalionul 2 pionieri munte:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III

Locotenent Burche C. Leon - din Regimentul 8 artilerie:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Maior Buriu N. Nicolae - din Regimentul 96 infanterie:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Burlan N. Vasile - din Regimentul 10 dorobanţi "Putna":
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent Burlă C. Simion - din Regimentul 4 vânători moto:
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Colonel Butănescu C. Iordan - comandantul Regimentului 5 dorobanţi "Vlaşca":
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Locotenent (r) Buzdrug G. Vasile-Virgil - din Regimentul 10 dorobanţi "Putna":
DR 809/23.03.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Maior Buzescu N Emil - comandantul Divizionului 3 tunuri munte:
DR 2040/16.07.1942 - cl. III

Locotenent-colonel Buzoianu Gh. Ioan - comandantul Regimentului 2 infanterie voluntani ("Divizia Tudor Vladimirescu - Debreţin"):
DR 3231/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

 Top
User Comments Add Comment
There are no comments for this article