WorldWar2.ro
Romanian Armed Forces
in the Second World War
Home + Organization + OoB + Aeronautics + Weapons + Decorations
Military Operations + Generals + Memoirs, Journals + Media + WW1 + Forum
Romana English
Romanian officers decorated with "Mihai Viteazul" Order 3rd class (in alphabetical order)
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ţ
U
V
W
Z
P
Colonel Palade Ioan - comandantul Regimentului 93 infanterie:
DR353/15.02.1943 - cl. III

Colonel Pambucol A. Ioan - comandantul Regimentului I vânători „Principele Moştenitor Ferdinand":
DR 1494/4.05.1945 - cl. III cu spade

Locotenent Panaite N. Vasile - din Regimentul 11 dorobanţi „Şiret":
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Maior Panaitescu N. Ioan - din Corpul de Munte:
DR 3267/20.12.1943 - cl. III
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade (în grad de locotenent-colonel, comandant al Batalionului 7 vânători de munte)

Maior Panaitescu Pompiliu - din Regimentul 34 infanterie „Constanţa":
DR 1493/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent Panaitescu N. Vasile - din Regimentul 6 de gard㠄Mihai Viteazul":
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Pană G. Ioan - din Regimentul 34 infanterie „Constanţa":
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Pandele D. Gheorghe - din Regimentul 4 roşiori „Regina Măria":
DR 2463/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Pantazi C. Ioan - din Regimentul 9 roşiori „Regina Elena":
DR3266/20.12.1943 - cl. III

Locotenent-colonel Pantelimon Ivan - comandantul Regimentului I „Mehedinţi" nr. 17 „Ştirbei Vodă":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Panuş I. Andrei - din Divizionul 4 tunuri munte:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III

Căpitan Papuc D. Ioan - din Regimentul 27 dorobanţi „Bacău":
DR 3035/6.10.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Papus D. Ioan - din Regimentul 27 dorobanţi „Bacău":
DR 3035/6.10.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Paraschiv Alexandru - din Regimentul I infanterie voluntari (Divizia „Tudor Vladimirescu -Debreţin")
DR 3232/11.11.1946 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Paraschivescu Vasile - comandantul Batalionului 9 vânători de munte:
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Parchesanu Teodor - din Batalionul 10 vânători de munte:
DR3266/20.12.1943 - cl. III

Locotenent Pasăre C. Teodor - din Regimentul VII „Rahova" Nr. 25 „Mareşal Constantin Presan":
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Pascale C. Ioan - din Regimentul 6 roşiori purtat:
DR2505/13.09.1943 - cl. III

General de brigadă Pascu N. Vasile - comandantul Diviziei 18 infanterie:
DR 2500/20.12.1944 - cl. III cu spade

Colonel Pastia Alexandru - comandantul secund al Diviziei I blindată:
DR 284/2.02.1943 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Pasteiu R. Nicolae - din Regimentul 4 vânători moto:
DR 1209/12.04.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Paul L Ioachim - din Regimentul II „Romanaţi" nr. 19:
DR3266/20.12.1943 - cl. III

Căpitan Paulon Elio Angelo Giusppe - din Regimentul 51 artilerie:
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Pavel I. Mina - din Regimentul 37 infanterie „Alexandru cel Bun":
DR2040/16.07.1942 - cl. III

Maior Paveliu Emilian - din Regimentul 30 dorobanţi „Muscel":
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Locotenent-colonel Pădureanu I. Nicolae - şeful Secţiei operaţii a Armatei 4:
DR3086/7.11.1941 - cl. III

General de brigadă Pălăngeanu I. Nicolae - din Marele Stat Major:
DR3063/7.11.1941 - cl. III

Sublocotenent Pănuş Teodor- din Regimentul 8 grăniceri:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent Părvănescu P. Dumitru - din ?
DR 1208/12.04.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Părvănescu Gh. Florea - din Regimentul 1 care de luptă:
DR727/19.03.1943 - cl. III

Căpitan (r) Pătraşcu I. Dumitru - din Regimentul 40 infanterie „Călugăreni":
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Pătraşcu Al. Gheorghe - din Regimentul 53 artilerie:
DR353/15.02.1943 - cl. III

Căpitan Pătrăşcoiu I. Ioan - din Batalionul 24 vânători de munte:
DR445/12.02.1942 - cl. III

Căpitan Pătrăşcoiu V. Vasile - din Regimentul 2 dorobanţi „Vâlcea":
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Pătrângenaru Adrian - din Regimentul 91 infanterie:
DR 656/12.03.1943 - cl. III

Locotenent Pătru I. Gheorghe - din Batalionul 23 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III (post-mortem)

Locotenent-colonel Pătrăşescu Ştefan - din cavalerie
DR 97/14.02.1944 - cl. III (post-mortem; proprio motu)

Locotenent (r) Pătulea D. Mihail - din Regimentul 34 infanterie „Constanta":
DR 2436/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Păuna D. Nicolae - din statul-major al Diviziei 21 infanterie:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Păunescu I. David - din Regimentul 30 dorobanţi „Muscel":
DR 1493/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Maior Pârcălabu T. Emil - din Batalionul 2 elevi al Şcolii de subofiţeri de rezervă de infanterie nr. 3 Radna:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Maior Pârâianu C. Gheorghe - din Regimentul 1 vânători „Principele Moştenitor Ferdinand":
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Pârâu M. Ioan Stelian - din Regimentul 33 dorobanţi „Tulcea":
DR 445/12.02.1942 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Pârvan M. Lincu - din Divizionul 1 obuziere munte:
DR2886/17.10.1941 - cl. III

Sublocotenent Pârvănescu Alexandru - din Regimentul II „Romanaţi" nr. 19:
DR 3587/11.12.1946 - cl. III cu spade

Locotenent Pârvănescu P. Dumitru - din Regimentul 96 infanterie:
DR 1208/12.04.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Pârvu D. Gheorghe - din Regimentul 9 roşiori „Regina Elena":
DR 299/14.02.1944 - cl. III (proprio motu)

Sublocotenent Pârvulescu Luca - din Regimentul 90 infanterie:
DR353/15.02.1943 - cl. III

General de brigadă Petculescu Atanase - comandantul secund al Diviziei 19 infanterie:
DR 1071/30.05.1944 - cl. III

Căpitan Pete Romulus - comandantul Bateriei 21 „Vickers" din Regimentul 5 artilerie a.a.:
DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Petrache I. Florea - din Regimentul 5 roşiori purtat „împăratul Nicolae al II-lea":
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Maior Petreanu I. Ioan - din Batalionul 6 vânători de munte:
DR399/18.02.1943 - cl. III

Colonel Petrescu M. Alexandru - comandantul Batalionului 19 vânători de munte:
DR 2040/16.07.1942 - cl. III
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade (acelaşi grad, în funcţia de comandant al Şcolii de subofiţeri de rezervă de infanterie nr. 3 Radna)

Colonel Petrescu Dimitrie Toconeanu - din Divizia 19 infanterie:
DR 399/18.02.1943 - cl. III (post-mortem; proprio motu)

Colonel Petrescu Dumitru - şeful Secţiei politice a Diviziei „Tudor Vladimirescu - Debreţin":
DR 1627/6.08.1947 - cl. III cu spade

Locotenent (r) Petrescu I. Gheorghe - din Batalionul 4 vânători de munte:
DR40/7.01.1942 - cl. III

Sublocotenent Petrescu Laurenţiu - din Regimentul 31 dorobanţi „Calafat":
DR353/15.02.1943 - cl. III

Sublocotenent Petrescu Gh. Nicolae - din Regimentul 33 dorobanţi „Tulcea":
DR 1205/12.04.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Maior Petrescu Şerban - din Regimentul 20 dorobanţi „Teleorman":
DR353/15.02.1943 - cl. III

Căpitan Petit A. Eugen - din Regimentul 4 roşiori „Regina Măria":
DR 445/12.02.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Petri Pavel - din Regimentul VI „Tecuci" Nr. 24:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent (r) Petria M. Ioan - din Batalionul 2 vânători de munte:
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Picioroga N. Dumitru - din Divizia 1 blindată:
DR445/12.02.1942 - cl. III

Colonel Pleşoianu D. Alexandru - comandantul Regimentului 11 roşiori:
DR2505/13.09.1943 - cl. III

Locotenent-colonel Pleşoianu V. Veniamin - comandantul Regimentului 2 roşiori „Prunaru":
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Locotenent-colonel Podhorschi Vasile - comandantul Regimentului 3 roşiori:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Podoabă Virgiliu - din Batalionul 16 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III (post-mortem)

Colonel Poenaru R. Alexandru - comandantul Regimentului 35 infanterie „Matei Basarab":
DR40/7.01.1942 - cl. III

Sublocotenent Poiană I. Constantin - din Regimentul 96 infanterie:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Locotenent aviator (r) Polizu Nicolae - din Flotila 1 vânătoare:
DR 3202/14.11.1941 - cl. III

Maior Pomârleanu P. Constantin - din Regimentul IV „Ilfov" nr. 21:
DR 517/9.03.1944 - cl. III

Locotenent Pomeanu St. Dumitru - din Regimentul 23 artilerie:
DR2886/17.10.i941 - cl. III

Locotenent (r) Pop I. Dănilă - din Regimentul 6 artilerie călăreaţă:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Pop Gh. Mihail - comandantul Batalionului 12 vânători de munte „Spătarul Coman":
DR 2467/4.08.1945- cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Pop I. Remus - din Regimentul V „Ialomiţa" nr. 23:
DR 517/9.03.1944 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Pop R. Remus - din Regimentul 1 vânători de gardă nr. 2 „Regina Elisabeta a Greciei":
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Pop Gh. Victor - comandantul Batalionului 8 vânători de munte:
DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Popa Gh. Gheorghe - din Regimentul 33 dorobanţi „Tulcea":
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Popa V. Gheorghe - din Batalionul 20 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III (decedat ulterior decorării)

Sublocotenent Popa Grigore - din Batalionul 8 vânători de munte:
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Popa I. Ioan - din Regimentul 93 infanterie:
DR353/15:02.1943 – cl. III

Maior Popa V. Matei - din Regimentul 13 dorobanţi „Ştefan cel Mare":
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Popardă Vasile - din Batalionul 10 vânători de munte:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III

Căpitan Popescu D. Alexandru - din Batalionul 6 vânători de munte:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Popescu V. Alexandru - din Regimentul 30 dorobanţi „Muscel":
DR 807/30.03.1945 - cl. III cu spade

Căpitan aviator Popescu-Ciocănel Gheorghe - din Grupul 9 vânătoare:
DR 1768/3.10.1944 - cl. III

Căpitan Popescu Gh. Constantin - din Regimentul 95 infanterie:
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

General de brigadă Popescu Cosma Marin - comandantul Diviziei 15 infanterie:
DR3063/7.11.1941 - cl. III

Sublocotenent observator (r) Popescu C. Eliade - din Escadrila 11 informaţii, Flotila 2 Aviaţie informaţii:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III

Maior Popescu T. Eugen - din Regimentul 26 dorobanţi „Rovine":
DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Popescu Gheorghe - din Regimentul 3 dorobanţi „Olt":
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent Popescu I. Gheorghe - din Regimentul 1 vânători „Principele Moştenitor Ferdinand":
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Colonel Popescu T. Dumitru - comandantul Diviziei 9 cavalerie:
DR 3267/20.12.1943 - cl. III

Căpitan Popescu N. Gheorghe - din Regimentul 9 roşiori „Regina Elena":
DR445/12.02.1942 - cl. III

Locotenent-colonel Popescu Z. Gheorghe - comandantul Regimentului 4 vânători moto:
DR 727/19.03.1943 - cl. III

Căpitan Popescu Grigore - din Regimentul 2 dorobanţi „Vâlcea":
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Sublocotenent Popescu Horia - din Regimentul 3 dorobanţi „Olt":
DR 1494/4.05.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Popescu C. S. Ioan - din Regimentul 1 „Mehedinţi" nr. 17 „Ştirbei Vodă":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

General de brigadă Popescu D. Ioan - comandantul Diviziei 3 infanterie:
DR 1494/4.05.1945 - cl. III cu spade

Locotenent (r) Popescu Gh. Ioan - din Regimentul 40 infanterie „Călugăreni":
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Popescu H. Irimia - din Regimentul 1 infanterie voluntari (Divizia „Tudor Vladimirescu -Debreţin"):
DR 1626/6.08.1947 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Popescu At. Tit Liviu Constantin - din Regimentul 1 roşiori:
DR 46/19.01.1945 - cl. III cu spade (proprio motu)

Căpitan Popescu A. Nicolae - din Regimentul 30 dorobanţi „Muscel":
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Sublocotenent Popescu P. Paul-Liviu - din Regimentul 6 roşiori purtat:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Popescu D. Mihail - din Regimentul 1 vânători „Principele Moştenitor Ferdinand":
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Popescu Mircea - din Regimentul 1 roşiori:
DR 46/11.01.1945 - cl. III cu spade (proprio motu)

Maior Popescu C. N. Nicolae - din Regimentul 36 infanterie „Vasile Lupu":
DR 1494/4.05.1945 - cl. III cu spade

Locotenent (r) Popescu V. Nicolae - din Regimentul 94 infanterie:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Popescu Stelian - din Regimentul 5 călăraşi:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Popescu N. Vasile - din Regimentul 54 artilerie:
DR445/12.02.1942 - cl. III

Locotenent-comandor aviator Popişteanu Alexandru - comandantul Grupului 7 vânătoare, Flotila 1 vânătoare:
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Popovici Axinte - din Grupul 61 cercetare:
DR 5 17/9.03. 1944 - cl. III

Sublocotenent (r) Popovici Octavian - din Batalionul 9 vânători de munte:
DR 40/7.01.1942 - cl. III

Căpitan Popovici I. Scipione - din Batalionul 4 vânători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Căpitan Popp A. Ştefan - comandantul Grupului 19 cercetare:
DR 353/1 5.62. 1943 - cl. III

Sublocotenent Popteanu T. Gheorghe - din Regimentul 4 dorobanţi „Argeş":
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent-colonel Portăşescu Ştefan - comandantul Regimentului 10 roşiori purtat:
DR 97/17.01.1944 - cl. III (proprio motu)

Locotenent Porojanu T. Alexandru - din artileria antiaeriană:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Postolache I. Ştefan - din Regimentul 40 infanterie „Călugăreni":
DR 3230/11.11. f 946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Potlog Gh. Vasile - din Regimentul 1 infanterie voluntari (Divizia „Tudor Vladimirescu -Debreţin"):
DR 1627/6.08.1947 - cl. III cu spade

General de brigadă Potopeanu Gheorghe - comandantul Diviziei de grăniceri:
DR 3063/7.11.1941 - cl. III

Locotenent-colonel Poşulescu Al. Constantin - comandantul Regimentului 51 artilerie:
DR40/7.01.1942 - cl. III

Maior Precul V. Dionisie - din Regimentul 31 dorobanţi „Calafat":
DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

General de brigadă Predan N. Petru - din ?
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Predescu Ioan - din Divizionul 4 tunuri munte:
DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent (r) Predescu Laurenţiu - din Regimentul 31 dorobanţi „Calafat":
DR353/15.02.1943 - cl. III

Căpitan aviator Pretor D. Dimitrie - comandantul Escadrilei 60 din Grupul 8 asalt:
DR 1768/3.10.1944 - cl. III

Maior Pretorian A. Vasile - din Regimentul 7 vânători:
DR445/12.02.1942 - cl. III

Locotenent aviator Pretorian M. Vasile - din Flotila 2 informaţii:
DR656/12.03.1943 - cl. III

Sublocotenent (r) Pribel I. Aurelian - din cavalerie:
DR 399/18.02.1943 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Prica Dumitru - din Batalionul 17 vânători de munte:
DR 284/2.02.1943 - cl. III (post-mortem)

Maior Prică D. Vasile - din Regimentul 92 infanterie:
DR 503/21.02.1945 - cl. III cu spade (post-mortem; proprio motu)

Sublocotenent (r) Prisadă Aurel - din Regimentul 12 dorobanţi „Cantemir":
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Căpitan aviator Prislopeanu I. Ioan - din Escadrila 60, Grupul 8 asalt:
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan aviator Profir Ioan - din Grupul 5 bombardament:
DR 711/30.03.1944 - cl. III

Sublocotenent Protopopescu I. Niculae Ştefan - din Batalionul 2 vânători de munte:
DR2505/13.09.1943 - cl. III

Maior Prună Dumitru - din Regimentul 2 vânători de gardă nr. 9 „Regele Alexandru al Iugoslaviei":
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Pruncu Dumitru - din ?
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Pugariu Valeriu - din ?
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent (r) Purcaru Stelian - din Batalionul 15 vânători de munte:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent Puşcaşu Constantin - din Regimentul 24 artilerie:
DR 3063/7.11.1941 - cl. III

Locotenent Puşcuţă I. Gheorghe - din Regimentul 3 infanterie voluntari (Divizia „Tudor Vladimirescu -Debreţin"):
DR 3232/11.11.1946 - cl. III cu spade

 Top
User Comments Add Comment
Mihai Popteanu  (13 August 2010)
Am descoperit in lucrarea publicata de Centrul Arhivelor Militare referitoare la "Istoria Regimentului 4 Arges , raportul cu propunerea de decorare post portem a Slt. Popteanu T Gheorghe , cu ordinul Mihai Viteazul clasa a III-a . M-am gandit ca ar fi interesant de postat la aceasta rubrica . 

Nr. 1739
1945 1 mai
Regimentul 4 Dorobanți
către
BRIGADA A 3-A INFANTERIE
Am onoarea a propune pentru decorare, cu Ordinul „Mihai Viteazul”cls. a III-a, cu spade, „post mortem”, pe sublocotenentul Popteanu T.Gheorghe, comandantul Companiei 1 pentru fapte de arme săvârșite pe câmpul de luptă, pe timpul de la 15-22 aprilie 1945.
Sublocotenentul Popteanu T. Gheorghe a luat parte la acțiunile duse de Regiment în calitate de comandant al Companiei 1 pușcași, dând dovadă de mult curaj și spirit de sacrificiu.
În noaptea de 17/18 aprilie 1945 se ordona o incursiune pentru a se captura prizonieri. Sublocotenentul Popteanu T. Gheorghe deși comandant de companie, este primul care se oferă voluntar a executa incursiunea asupra
înălțimilor 700 m. N. cota 974, S.E. satul Èièimany, punct foarte puternic apărat de inamic.
Prin exemplul și curajul său personal, ofițerul și-a antrenat și condus grupa de incursiune în condițiuni atât de bune încât inamicul nu a putut descoperi acțiunea întreprinsă decât în momentul când a căzut în spatele unuicuib de arme automate.
Deși inamicul era bine amplasat și organizat la teren, fiind surprins cu foc din spate este pus pe fugă lăsând pe teren doi morți.
Se capturează: 1 mitralieră și 2 pistoale automate.
Patrula se înapoiază fără nici o pierdere.
Prin această acțiune îndrăzneață și plină de succes puterea de rezistență a inamicului din fața companiei sale este redusă.
În atacul din ziua de 21 aprilie 1945, dat pentru cucerirea înălțimilor N.E. satul Èièimany, cu tot focul puternic al inamicului, în fruntea companiei
sale, cucerește rezistență cu rezistență și este primul care ajunge pe obiectiv.
În acest atac, sublocotenentul Popteanu Gheorghe este serios rănit, însă refuză cu toate insistențele medicului și a camarazilor săi să se evacueze și rămâne mai departe în mijlocul ostașilor săi dragi.
A doua zi rana neîngrijită se infectează producându-i febră.
La sfaturile date de medic, de data aceasta, făgăduiește că se va evacua, după ce, mai întâi, va lua parte la atacul ce se ordonase pentru ora 8 dimineața.
În acest atac, în ziua de 22 aprilie, dat pentru cucerirea înălțimilor N.E.
satul Èièimany, ia sub comanda sa și compania 2-a pușcași, al cărei comandant căzuse rănit.
În fruntea ambelor companii pornește la atac și prin lupte dârze cu grenada reușește să ajungă primul la creastă. În timp ce își îmbărbăta ostașii la atac cade ca un erou lovit mortal de un glonte inamic.
Pentru faptele sale de arme săvârșite pe câmpul de luptă, îl propun la decorare cu Ordinul „Mihai Viteazul” cl. a III-a, cu spade, „post mortem”, pe sublocotenentul Popteanu T. Gheorghe, ca o dreaptă recompensă a meritelor
sale excepționale săvârșite în contact cu inamicul.
Comandantul Regimentului 4 Dorobanți
Lt. colonel,
Remus Cornățeanu
C.S.P.A.M.I., Colecții arhivistice, fond nr. 1025, dosar nr. 1, f.53.

MAGDALENA TENE  (3 December 2008)
GRNERALUL PREDAN N. PETRE DECORAT CU ORDINUL "MIHAI VITEAZUL" CU SPADE, CLASA III, PRIN DECRET 1783/04.06.1945 S-A NASCUT PE DATA DE 08 IULIE 1891IN COMUNA MERENI DE JOS , TELEORMAN

Alexandru Pătrăşconiu  (26 January 2008)
Buna ziua,
Numele meu este Alexandru Pătrăşconiu si as dori sa fac o rectificare la cele scrise de dumneavoastra.
La numele "Căpitan Pătrăşcoiu I. Ioan - din Batalionul 24 vânători de munte: DR445/12.02.1942 - cl. III", as dori sa precizez ca numele real este Pătrăşconiu, şi nu Pătrăşcoiu, cum eronat apare in enumerarea dumneavoastra. Stiu asta pentru ca fostul capitan Patrasconiu, ulterior colonel, imi este ruda, fiind unchiul meu. Colonelul Pătrăşconiu este născut în comuna Hinova, Satul Bistriţa.