WorldWar2.ro
Romanian Armed Forces
in the Second World War
Home + Organization + OoB + Aeronautics + Weapons + Decorations
Military Operations + Generals + Memoirs, Journals + Media + WW1 + Forum
Romana English
Romanian officers decorated with "Mihai Viteazul" Order 3rd class (in alphabetical order)
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ţ
U
V
W
Z
D

Maior Dabija I. Constantin - din Regimentul 9 dorobanţi "Rāmnicu Sărat" DR 40/7.01.1942 - cl. III

Căpitan Dabija D. Nicolae - din Regimentul 33 dorobanţi "Tulcea":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Dabija D. Nicolae - din Regimentul 38 infanterie "Neagoe Basarab":
DR 399/18.02.1943 - cl. III (proprio motu)
DR 1783l4.06.1945 - cl. III cu spade (īn gradul de maior)

Locdtenent-colonel Dafinescu Nicolae - comandantul Regimentului 9 roşiori "Regina Elena":
DR 284/2.02.1943 - cl. III

Sublocotenent (r) Daianu Petre - din Batalionul 1 pionieri munte:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Damian Emilian - din ?
DR 1783/4.06. I945 - cl. III cu spade

Locotenent Damir M. Ioan - din Regimentul 4 dorobanţi "Argeş":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Dancovici V. Alexandru - din Regimentul 9 călăraşi "Regina Mărioara a Iugoslaviei":
DR 399/18.02.1943 - cl. III (proprio motu)

Căpitan Datcu D. Anton - din Regimentul 26 dorobanţi "Rovine":
DR 1783/4.06.1945 - cl III cu spade

Căpitan Davideanu P. Victor - din Regimentul 7 vānători de munte:
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Daviţeanu Teodor - din Grupul 2 artilerie. munte:
DR 3587/11.12.1946 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Dămăceanu I. Dumitru - comandantul Regimentului 10 roşiori purtat:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III
DR 2547/29.12.1944 - cl. III cu spade (proprio motu; īn grad de general de brigadă adjutant, şef al statului-major al Comandamentului Militar al Capitalei)

Sublocotenent Dănescu Ioan - din Regimentul 3 roşiori:
DR 399/18.02.1943 - cl. III (proprio motu; ulterior, decretul modificat pe numele Pătru Dan I. Dănescu Ioan)

Colonel Dănescu P. Ioan - comandantul Brigăzii 8 cavalerie:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

General de divizie Dăscălescu Nicolae - comandantul Diviziei 21 infanterie:
DR 2676 bis/22.09.1941 - cl. III
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade (īn gradul de general de corp de armată; comandant al Corpului 2 armată)

Căpitan Decuseră N. Gheorghe - din Regimentul 30 artilerie:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent Delea R. Victor - din Batalionul 10 vānători de munte:
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent-colonel Demetrescu A. Nicolae - din artileria de munte:
DR 353/15.02.1943 - cl. III

Maior Derlogea Nicolae Mihail - din Regimentul 10 roşiori purtat:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Diaconescu Ion - din Batalionul 52 pionieri, Divizia 21 infanterie:
DR ?/? - cl. III

Sublocotenent Diaconescu Valerie - din Regimentul 18 dorobanţi "Gorj":
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Diaconescu I. Vasile - din Regimentul 9 roşiori "Regina Elena":
DR 656/12.03.1943 - cl. III

Căpitan Diaconu F. Ioan - din Regimentul 95 infanterie:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) aviator Di Cezare Ioan - comandantul Escadrilei 58 din Grupul 7 vānătoare:
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Locotenent-colonel Dimitriu C. Gheorghe - din ?
DR 2886/17.10.1941 - cl. III

Maior Dimitriu C. Ioan I - din Regimentul 14 dorobanţi "Roman":
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Maior Dimitriu I. Iosif I - şeful birouiui operaţii din statul-major al Diviziei 21 infanterie:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Colonel Dimitriu S. Romulus - din Divizia 20 infanterie:
DR 283/2.02.1943 - cl. III

Sublocotenent Dincă Vasile - din Regimentul 90 infanterie:
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent-colonel Dinculescu N. Gheorghe - din Brigada 1 mixtă munte:
DR 3035/6.10.1942 - cl. III (post-mortem)

Aspirant Dinescu St. Lupu - din Flotila de Dragaj:
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Locotenent (r) Dinescu I. Pompiliu - din Regimentul 34 infanterie: "Constanţa":
DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Dini Al. Florin Ioan - din Regimentul 1 artilerie grea moto:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Dinu N. Ioan - din Regimentul 31 dorobanţi "Calafat":
DR 353/15.02.1943 - cl. III (post-mortem)

Căpitan comandor paraşutist Dobre N. Teodor - comandantul Batalionului 4 paraşutişti:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Căpitan Dobrescu A. Alexandru - din Regimentul 2 călăraşi "General David Praporgescu":
DR 662/ 12.03 .1943 - cl. III

Sublocotenent Dobrescu I. N. Marian - din Regimentul 2 călăraşi "General David Praporgescu":
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent aviator Dobrescu L. Gheorghe - din ?
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

Sublocotenent Dobrescu Valeriu - din Centrul de Instrucţie al Motomecanizării:
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Colonel Dobriceanu Al. Alexandru - comandantul Regimentuiui 1 artilerie grea moto:
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent Dobroiu Gr. Grigore - din Regimentul 3 infanterie voluntari (Divizia "Tudor Vladimirescu-Debreţin"):
DR 1626/6.08.1947 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Dogaru Nicolae - din Regimentul VI "Tecuci" nr. 24:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent (r) Dogaru C. Vasile - din Regimental III "Dāmboviţa" nr. 22:
DR 403/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Locotenent (r) Doicu Gh. Gavril - din Regimentul 27 dorobanţi "Bacău":
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Domide P. Emil - din Batalionul 104 pionieri munte:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Locotenent Draga Gh. Petre - din Regimentul 2 infanterie voluntari (Divizia "Tudor Vladimirescu Debreţin"):
DR 1627/6.08.1947 - cl. III cu spade

Locotenent-colonel Dragomir Gr. Nicolae - subşef al statului-major al Armatei 4:
DR 1647/11.08.1943 - cl. III

Locotenent (r) Dragomirescu I. Ioan - din Regimentul 1 dorobanţi "Dolj":
DR 3266/20.12.1943 - cl. III

Locotenent-colonel Dragoş P. Alexandru - din Regimentul 11 dorobanţi "Siret":
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Căpitan Dragu Ilie - din Regimentul 8 grăniceri:
DR ?/? - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent (r) Drăgan Nicolae - din Regimentul 1 roşiori:
DR 3587/11.12.1946 - cl. III cu spade

Locotenent (r) Drăgănescu I. Ioan - din Batalionul 1 vānători de munte "Regele Carol al II-lea":
DR 3035/6.10.1942 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Drăgănescu Păun - din Regimentul 3 dorobanţi "Olt":
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Căpitan Drăghici I. Constantin - din Batalionul 4 vānători de munte:
DR 445/12.02.1942 - cl. III

Căpitan Drăghici Nicolae - din coala de subofiţeri de infanterie de rezervă Nr. 3 Radna:
DR 3587/11.12.1946 - cl. III cu spade

Maior Drăgulănescu A. Alexandru - din Regimentul 30 dorobanţi "Muscel":
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Drăguşin D. Florea - din Compania 54 anticar:
DR 40/7.01.1942 - cl. III

Căpitan Drăguţ P. Dumitru - din Regimentul 4 dorobanţi "Argeş":
DR 2467/4.08.1945 - cl. III cu spade

Locotenent-comandor de marină Drimba G. Gheorghe - comandantul canonierei "NMS CĂPITAN DUMITRESCU CONSTANTIN":
DR 1768/3.10.1944 - cl. III

Sublocotenent Duca Constantin - din Regimentul 35 infanterie "Matei Basarab":
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Maior Duceac Arcadie - din Regimentul 2 care de luptă:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Sublocotenent (r) Duculescu N. Vasile - din Regimentul 5 roşiori purtat "Īmpăratul Nicolae al II-lea":
DR 3230/11.11.1946 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan Dudea Gheorghe - din Regimentul III "Dāmboviţa" nr. 22:
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent Dudilă A. Petru - din Batalionul 5 vānători de munte "Avram Iancu":
DR 299/ 14.02.1943 - cl. III (proprio motu)

Locotenent Dulamiţă Gr. Ioan - din Batalionul 5 vānători de munte "Avram Iancu":
DR 3587/11.12.1946 - cl. III cu spade

Locotenent Dulea R. Victor - din ?
DR 1492/4.05.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Căpitan comandor de marină Dumbravă C. Alexandru - comandantul distrugătorului "NMS MĂRĂŞEŞTI":
DR 1768/3.10.1944 - cl. III

Căpitan Dumbravă P. Cantemir - din Batalionul 410 independent:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III (post-mortem)

Maior Dumbravă I. Vasile - din Regimentul 34 infanterie "Constanţa":
DR 2469/4.08.1945 - cl. III cu spade (post-mortem)

Sublocotenent Dumbrăvescu Gr. Grigore-Dorel - din Regimentul 9 dorobanţi "Rāmnicu Sărat":
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Locotenent Dumitraşcu Gh. Constantin - din Regimentul 1 vānători "Principele Moştenitor Ferdinand":
DR 2040/16.07.1942 - cl. III (post-mortem)

Sublocotenent (r) Dumitrescu I. Alexandru - din Grupul 2 cercetare:
DR 2505/13.09.1943 - cl. III

Căpitan Dumitrescu P. Aurel - din Batalionul 2 vānători de munte:
DR 3035/6.10.1942 - cl. III

Căpitan Dumitrescu T. Florea - din Batalionul 7 vānători de munte:
DR 40/7.01.1942 - cl. III

Sublocotenent Dumitrescu Aurel Marius - din Regimentul 4 dorobanţi:
DR 2886/17.10.1941 - cl. III (post-mortem)

Căpitan (r) Dumitrescu F. Mihail - din Regimentul II "Romanaţi" nr. 19:
DR 2468/4.08.1945 - cl. III cu spade

Maior Dumitrescu I. Miron - din Regimentul 7 roşiori purtat "Cuza Vodă":
DR 656/12.03.1943 – cl. III

Locotenent-colonel Dumitrescu A. Nicolae - comandantul Divizionului 1 obuziere munte din Brigada 1 mixtă Munte:
DR 353/15.02.1943 - cl. III

Maior Dumitrescu A. Teodor - comandantul Grupului 52 cercetare:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Căpitan Dumitrescu A. Teodor - din ?
DR 1783/4.06.1945 - cl. III cu spade

Locotenent Dumitriu I. Florin - din Regimentul 13 dorobanţi "Ştefan cel Mare":
DR 40/7.01.1942 - cl. III

Locotenent-colonel Dumitriu C. Gheorghe - comandantul Batalionului 3 vānători de munte "General de divizie principe Friederich de Hohenzollern":
DR 2886/17.10.1941 - cl. III

General de brigadă Dumitriu Ioan - comandantul Diviziei 3 infanterie:
DR 506/21.02.1945 - cl. III cu spade

Maior Dumitriu I. Ioan - din Regimentul 14 dorobanţi "Roman":
DR 40/7.01.1942 - cl. III (post-mortem)

Căpitan Dumitriu I. Iosif - din Regimentul 14 dorobanţi "Roman":
DR 2040/16.07.1942 - cl. III

Sublocotenent Dumitriu S. Ioan - din Regimentul 2 care de luptă:
DR 3233/11.11.1946 - cl. III cu spade

Colonel Dumitriu A. Ion - comandantul Diviziei 4 infanterie:
DR 1647/15.06.1943 - cl. III

Maior Durican D. Constantin - din Regimentul 1 artilerie moto:
DR 627/19.03.1943 - cl. III

Locotenent aviator Dusescu Hariton - din Grupul 9 vānătoare:
DR 1768/3.10.1944 - cl. III

Maior Duţă Gheorghe - din Regimentul 10 dorobanţi "Putna":
DR 1647/ 15.06.1943 - cl. III

 Top
User Comments Add Comment
There are no comments for this article